Forum  Strona Główna



 

Islam

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Religie niechrześcijańskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zdesław
umysłowy nowicjusz



Dołączył: 19 Lip 2009
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Pon 19:24, 20 Lip 2009    Temat postu: Islam

Religia założona przez Mahometa w VII W n.e. na Półwyspie Arabskim. Jej świętą księgą jest Koran(ar. Recytacja). Koran powstał poprzez porównania wersji nauk Mahometa z pamięci Arabów(Arabowie mieli i mają do dzisiaj świetną pamięć).
Po śmierci swojego proroka muzułmanie wyszli poza Półwysep Arabski i zaczęli podbijać nowe tereny. Po podbiciu terenów nie - islamskich nie zmuszali oni do przejścia na Islam, a jedynie proponowali poprzez zwiększenie podatków(ustanowienie podatków religijnych).

Mimo nowych podatków ludność nie musiała płacić danin na rzecz kleru katolickiego, a nowe odkrycia Wschodu rozniesione przez Arabów na całe Imperium rozpoczęły rozkwit tych regionów tak jak za czasów rzymskich i kartagińskich. Również nauka(Bagdad, Aleksandria, Kordoba, Mekka) zaczęła rozwijać się w szalonym tempie, ale i tam religia zaczynala poczyniać szkody w nauce.
Ok. XIV w. kapłani islamscy zaczęli prześladować naukowców i ich rozwój naukowy zniżył się do poziomu europejskiego.

Wyznanie wiary:
Aby zostać muzułmaninem czyli "poddanym Allahowi", należy posiadać intencję oraz wypowiedzieć wyznanie wiary tzw. szahadę, która brzmi: "(Oświadczam, że) nie ma bóstwa prócz Boga (Allaha) i oświadczam, że Mahomet (Muhammad) jest wysłannikiem Boga. Zasadniczo powinno się to odbyć w obecności świadków, ale istnieją też interpretacje, wg których ich obecność nie jest konieczna, gdyż świadkiem jest sam Allah.

Filary imanu (wiary)

1. Wiara w Allaha – jednego Boga, który nie posiada potomstwa (tawhid – jedynobóstwo; według muzułmanów odróżnia ono islam i judaizm od chrześcijaństwa i religii animistycznych)
2. w Jego Anioły – np. anioła Dżibrila (Gabriela) lub Michaila (Michała)
3. w Jego Księgi – w Koran (także Torę i Ewangelię – choć nie oznaczają one dokładnie tego samego, co dla żydów i chrześcijan – według muzułmanów zostały zafałszowane przez wyznawców tych religii)
4. w Jego Proroków – np. w proroka Mahometa, Jezusa, Mojżesza, Adama itd...; Mahomet jest "pieczęcią proroków"- ostatnim z nich i tym który przyniósł ostateczne objawienie (inaczej jest u lahorich, odłamu Ahmadiji)
5. w Dzień Ostatni – czyli Dzień Sądu Ostatecznego, w którym ludzie będą osądzeni przez Boga
6. w Przeznaczenie – czyli, że wszystko dobro i zło, które przydarza się człowiekowi, przydarza się za wolą Boga

Pięć filarów Islamu
W islamie sunnickim muzułmanin ma pięć obowiązków, zwanych pięcioma filarami islamu (Arkan ad-din, Arkan al-Islam):

1. Wyznanie wiary (شهادة, szahada) – Zaświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet (Muhammad) jest Jego sługą i wysłannikiem (arab. "Aszhadu an la ilaha illa Allah wa aszhadu anna Muhammadan abduhu wa rasuluhu"); (u większości szyitów także: Ali jest przyjacielem Boga). Jest ona również aktem włączenia do wspólnoty muzułmańskiej i w razie przyjęcia islamu na łożu śmierci jest powszechnie uważana za warunek wystarczający do uznania za pełnoprawnego muzułmanina.
2. Modlitwa (صلاة, salat) – odprawiana pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą w stronę Mekki (do 627 roku w stronę Jerozolimy) – dzieci i osoby chore mogą odmawiać 3 razy dziennie.
3. Jałmużna (زكاة, zakat) – określoną część swego majątku, nie dochodu (najczęściej 2,5%) muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym. Uważana jest za jeden z pierwszych "nowoczesnych" podatków socjalnych, pobierany od określonego progu majątkowego.
4. Post (صوم, saum) – w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia (nie dotyczy kobiet w ciąży lub karmiących, małych dzieci, osób ciężko chorych oraz odbywających długą i wyczerpującą podróż) a także palenia tytoniu i uprawiania seksu od wschodu do zachodu słońca. Wahhabici unikają nawet przełykania śliny.
5. Pielgrzymka do Mekki (حج, hadżdż) – muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna. Często na podróż składa się cała lokalna wspólnota lub rodzina, która deleguje jedną osobę. Niektóre autorytety religijne uważają, że w razie braku możliwości odbycia pielgrzymki do Mekki, można ją w pewien sposób zastąpić pielgrzymką do innego ważnego centrum islamu (ich liczba waha się od 7 do ponad 100).

Według szyitów nie są to filary islamu, lecz raczej zobowiązania, które powinien wziąć na siebie muzułmanin. Niektóre ruchy pochodzenia szyickiego odrzucają je całkowicie lub nadają im drugorzędne znaczenie.

Duchowni:
* aamij – znawca podstawowych zasad islamu
* idżtihad – na podstawie tekstów religijnych wyjaśnia bieżące problemy społeczności (np. kultowe, polityczne, obyczajowe)
* tafsir – interpretator Koranu
* al-alim al-mutabahhir – znawca tradycji, Koranu i Sunny
* al-mudżtahid al-mutlak – najbardziej ceniona kategoria, biegły w syntezie różnych tekstów, w tworzeniu konkluzji i norm prawnych
* al-mudżtahid al-mutlak al-muntasib – jak wyżej, działa w określonej "szkole interpretacyjnej"
* al-mudżtahid fil-madh'hab – biegły w wyjaśnianiu kwestii prawnych, działa w określonej "szkole interpretacyjnej"

Prawo:
Prawo islamskie, zwane Szariat (arab. الشريعة), oparte jest na Koranie, Sunnie i hadisach; poza nimi znaczenie mają też idżma (wykładnia przyjęta przez społeczność muzułmańską) i kijas (wnioskowanie analogiczne). Szariat rządzi (przynajmniej teoretycznie) wszystkimi dziedzinami życia muzułmanów. Praktyczną wykładnią prawa zajmują się sędziowie mufti. Oprócz powyższych do szariatu zaliczyć należy akady – prawo zwyczajowe, które sprawia, że szariat u różnych narodów jest nieco inny i tak na przykład w Afganistanie za cudzołóstwo karze się tylko kobietę, a u Arabów oboje cudzołożników.

Religie związane z islamem

Wiele religii i ruchów religijnych czerpie i czerpało z islamu różne poglądy religijne.

* Religie traktowane przez wyznawców za islamskie i podobnie oceniane przez większość autorytetów religijnych głównego nurtu islamu:
0 Druzyzm
1 Alawici
2 Alewici
3 Lahori (odłam ruchu Ahmadiyya) – tu zdania są jednak bardzo podzielone
4 Ahl-e hakk (silne kontrowersje nawet wśród wyznawców)
* Religie traktowane przez wyznawców za islamskie i oceniane jako nieislamskie przez większość autorytetów religijnych głównego nurtu islamu:
0 Naród Islamu (oraz 5% Nation)
1 Qadiani (odłam ruchu Ahmadiyya)
2 Zakryci
3 Al-Ahbash
* Nieislamskie religie czerpiące wiele (często większość) doktryn z islamu (w kolejności podobieństwa do islamu):
0 Babizm (a obecnie azalityzm)
1 Bahaizm
2 Jazydyzm
3 Sikhizm
* Nieislamskie religie czerpiące niewiele z islamu w których Mahomet uważany jest za proroka:
0 Kaodaizm
1 Karaimizm


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zdesław dnia Pon 21:38, 20 Lip 2009, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Religie niechrześcijańskie Wszystkie czasy w strefie GMT + 5 Godzin
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin