Forum  Strona Główna



 

Somnambulizm (lunatykowanie)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LD i OOBE / Sny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rysiek
Administrator umysłów
Administrator umysłów



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraina spokoju i szcześcia

PostWysłany: Czw 15:35, 20 Sie 2009    Temat postu: Somnambulizm (lunatykowanie)

Zapewne większość z Was spotkała się z tym zjawiskiem. Historie i zdarzenia z tym związane mogą śmieszyć, ale często także i przerażać.

Nie wiemy o tym zjawisku zbyt wiele (a przynajmniej nie rzeczy najważniejsze – dlaczego występuje i jak je skutecznie leczyć) mimo iż zdarza się naprawdę często. A nazwano je somnumbulizmem, cokolwiek miałoby to znaczyć, ale o tym po przerwie na reklamy...

Sama nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: somnus – sen oraz ambulus – chodzący, co praktycznie wyjaśnia całą istotę tego niezwykłego zabudzenia snu, powszechnie zwanego lunatykowaniem (to określenie z kolei pochodzi od łacińskiego lunar, czyli księżyc, co oczywiście jest także w pełni uzasadnione, ale o tym w dalszej części tekstu). Jak wynika ze statystyk, conajmniej 10% ludzi lunatykowanie przytrafia się conajmniej raz w życiu. Szczególne nasilenie tych zaburzeń obserwuje się w okresie dziecięcym, po przeminięciu którego zaburzenia zazwyczaj ustają. W fazie dorosłości lunatykowanie jest już chorobą, którą należy leczyć ze względu na liczne wiążące się z nią niebespieczeństwa.

Napad somnombulizmu może trwać od kilku minut do ponad pół godziny i dłużej. W tym czasie człowiek jest w stanie wykonywać szereg skomlikowanych i dziwnych czynności. Dzieci zazwyczaj po prostu siadają na łóżku, mówią coś, po czym kładą się spać. Potrafią także chodzić po mieszkaniu, otwierać drzwi. Najciekawszy przypadek odnotowano w 1987 roku – jedenastoletni chłopiec przejechał ponad 160 kilometrów pociągiem towarowym zanim się obudził! Ocenia się, że większość dzieci lunatykowała conajmniej raz w życiu, a samo ich lunatkowanie wiąże się z niedojrzałością centralnego układu nerwowego. Roger Broughton z Ottawy udowodnił, że zdrowe dziecko, nie mające wcześniej przypadków lunatykowania postawione w czasie snu na twardej powierzchni (podłodze), zacznie samo chodzić pod wpływem bodźca twardego gruntu pod stopami. Według statystyk, conajmniej 15% dzieci lunatykuje regularnie, z czego większość stanowią chłopcy. Zaburzenie najczęsciej dotyka dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Ludzie regularnie lunatykujący w dzieciństwie wyrastają z tego najpóźniej w okresie dojrzewania. Ocenia się, że około 1% populacji dorosłych nie wyrasta z lunatykowania w ogóle, zdarza się też, że to zaburzenie pojawia się po prostu w późniejszym wieku...

Somnambulizm u dorosłych, z racji na o wiele większe możliwości lunatykującego, niesie ze sobą o wiele większe niebezpieczeństwo. Lunatykowanie nie kończy się jedynie na ubieraniu się czy jedzeniu, ale zawiera się także we wspinaczkach po murach, pływaniu czy jeździe samochodem, a nawet różnych formach twórczej ekspresji (pisanie, komponowanie, malowanie)! W najgorszym przypadku lunatyk może doprowadzić do własnego samobójstwa (liczne wypadnięcia przez okna z wysokości kilku pięter, a nawet przypadek odkręcenia gazu i wysadzenia się w powietrze) lub morderstwa drugiej odsoby (zdarza się, że osoba lunatykująca bywa agresywna, choć większość jest zazwyczaj pasywna). Jak wynika ze statystyk, jeden na dziesięciu lunatykujących dokonuje pobicia kogoś. Znanych jest także ponad dziesięć przypadków morderstw popełnionych podczas lunatykowania. Co ciekawe, coraz częściej w sprawach sądowych obrona powołuje się na to, iż klient popełnił przestępstwo podczas ataku somnambulizmu, a tym samym nieświadomie, co nie zawsze bywa prawdą, ale bez świadków przestępstwa bywa skuteczną linią obrony. W niektórych krajach, ale jeszcze nie wszędzie, osoby z tym zaburzeniem nie mogą odbywać służby wojskowej.

Lunatyk, mając mniejszą koordynację ruchów, całkowity brak świadomości, a przez to i wszelkich lęków oraz zahamowań, może zrobić naprawdę wszystko. Somnambulizm nie pozostawia żadnych wspomnień – osoba lunatykująca może nie mieć o tym najmniejszego pojęcia, jeśli tylko nie będzie świadków. Jednak istnieją przypadki osób twierdzących, iż pamiętają swoje nocne wycieczki. Oczy lunatyka są otwarte, przez co sprawia on wrażenie osoby świadomej i wcale nie śpiącej, jednak nie reaguje w ogóle na pytania innych osób lub odpowiada na nie bardzo powoli. Jest także trudny do wybudzenia. Otwarte oczy można usprawiedliwić koniecznością omijania przeszkód; jednak fakt, że lunatykujemy w nocy, kiedy jest zazwyczaj całowicie ciemno, wprowadza trochę zamieszania. Może podczas lunatykowania mamy lepszą zdolność widzenia po zmroku? Atak somnambulizmu może nastąpić już w trzydzieści minut od zaśnięcia, w fazie snu głębokiego (nie mamy w niej już marzeń sennych – te występują w poprzedzającej ją fazie REM). U dzieci faza ta trwa długo, skrócając się i dzieląc wraz z wiekiem. Podczas lunatykowania, w mózgu rejestruje się jednak fale odpowiedzialne zarówno za sen głęboki (całkowity brak świadomości i wspomnień) jak i płytki (odpowiedzialny za zdolność poruszania się). Szczególną cechą są też hiperaktywne fale delta odpowiedzialne za sen bardzo głęboki, wręcz patologiczny. Wszystko to pomieszane ze sobą prowadzi do pewnej niezgodności w mózgu – część jego śpi a inna część o spaniu nawet nie myśli. U dzieci lunatykowanie ma podstawy w fizjologii (znacznie dłuższa faza snu głębokiego), natomiast u dorosłych w psychice – wiąże się często z silnym stresem, nadużywaniem alkoholu (lub innych używek) a także zmęczeniem (organizm szybciej zapada w sen głęboki). U dzieci somnambulizm nie wymaga leczenia, przechodząc samoczynnie, natomiast u dorosłych leczy się go za pomocą psychoterapii (spłycanie snu), technik relaksacyjnych (hipnozy i autohipnozy) a także podając środki antydepresyjne.

Największą niezwykłością w całej tej przypadłości mózgu ludzkiego, błądzącego wśród poplątania fal, pozostaje chyba jej związek z Księżycem. Zwiększoną ilość przypadków lunatykowania odnotowuje się podczas pełni. I wcale nie jest ważne czy biały krąg zagląda przez okno do sypialni czy nie – lunatyk wyczuje jego obecność i podda się jego wpływowi. Czy coś w tym jest czy to tylko mit? Powiązanie lunatykowania z Księżycem wiąże się z tym, iż kiedyś miasta i wsie nie były tak obfite w oświetlenie jak dziś i jasny Księżyc po prostu przyciągał lunatyków, wchodzących na dachy. Niemniej niektórzy specjaliści twierdzą, że blask Księżyca ma związek ze somnambulizmem, pobudzając produkcję pewnych hormonów, wśród nich melatoniny, odpowiedzialnej za regulowanie godzin snu i czuwania w ciągu doby. Ale prawdziwe przyczyny występowania tego zaburzenia nie są znane. Somnambulizm porównuje się do stanów padaczkowych, otrzumując w pomiarach elektroencefalograficznych zbliżone wyniki. Najnowsze badania wykazały także pewną dziedziczność tej choroby, a nawet istnienie genów częściowo odpowiedzialnych za jej występowanie. Somnambulizm jednak kryje przed nami jeszcze wieje tajemnic, które powoli odkrywamy...

Źródło: Przebudzenie.net


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kupczan
kognitywista



Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:28, 21 Sie 2009    Temat postu:

mi się też kilka razy zdarzyło lunatykować Very Happy raz się obudziłem w wannie a raz obudził mnie ból palca bo najwyraźniej smarowałem kromkę masłem i objechałem nożem po palcu Very Happy czasami po prostu leżę i coś gadam do siebie, często się śmieję a nawet płaczę.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rysiek
Administrator umysłów
Administrator umysłów



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraina spokoju i szcześcia

PostWysłany: Pią 12:26, 21 Sie 2009    Temat postu:

Ja podczas snu się często śmieje, rodzice nad ranem się mnie pytają: "A coś ty się tak śmiał w nocy?". Często mi się tak zdarza, gdy mam śmieszny, komiczny sen. Jednak nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się obudzić w innym miejscu ; )

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kupczan
kognitywista



Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 13:55, 23 Sie 2009    Temat postu:

to moja mama przez sen 'pyka' Very Happy kolega zazwyczaj śpiewa a kuzyn tańczy. Ludzie w stanie lunatykowania mogą robić takie rzeczy, których nie potrafiliby zrobić w 'normalnym rozumowaniu' Very Happy. Chodzą plotki że da się także w takim stanie chodzić po ścianach bądź balustradach balkonów ale to jest mało prawdopodobne i nie udowodnione przez naukowców.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta
umysłowy nowicjusz



Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:04, 23 Sie 2009    Temat postu:

Strasznie ciekawy tekst Wink Podobno tez kiedyś lunatykowałam jak miałam coś koło 10 lat. Rodzice mówili, że przenosiłam wtedy rzeczy ze swojego pokoju do kuchni xD

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Striełok
umysłowy nowicjusz



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:47, 04 Wrz 2009    Temat postu:

heh ja też często gadam coś przez sen i sie śmieje. Pamietam że raz obudziłem się też wannie podobnie jak kubczan

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
polikopolik
umysłowy nowicjusz



Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 22:38, 19 Wrz 2009    Temat postu:


kupczan napisał:
Chodzą plotki że da się także w takim stanie chodzić po ścianach bądź balustradach balkonów ale to jest mało prawdopodobne i nie udowodnione przez naukowców.


Nie tylko Ty widziałeś takie urywki z filmów...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
FoxMulder
umysłowy nowicjusz



Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:28, 23 Wrz 2009    Temat postu:

Mi koledzy na koloni mówili że o 4 w nocy wszedłem do ich pokoju i zacząłem rozwijac papier toaletowy Rolling Eyes .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> LD i OOBE / Sny Wszystkie czasy w strefie GMT + 5 Godzin
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin