Forum  Strona Główna



 

Intuicja, Intuicjonizm

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Psychologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rysiek
Administrator umysłów
Administrator umysłów



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraina spokoju i szcześcia

PostWysłany: Sob 17:02, 28 Lis 2009    Temat postu: Intuicja, Intuicjonizm

Intuicja

Intuicja to proces myślowy polegający na szybkim dopasowaniu danej sytuacji, problemu, zagadnienia do znanych już szablonów i zależności. Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Często mylona jest z przeczuciem o podłożu emocjonalnym. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane przez intuicję rozwiązania. Jest ona procesem bardziej kreatywnym i działającym na wyższym poziomie abstrakcji w porównaniu do myślenia logicznego.

- Poziomy intuicji:
o fizyczny
o emocjonalny
o intelektualny

- Typy funkcjonalne:
o intuicja odkrywcza (myślenie logiczne przerywane intuicją)
o intuicja twórcza (generatywna)
o intuicja wartościująca (podświadome ostrzeżenia)
o intuicja operacyjna
o intuicja przewidywawcza


Kurt Teperwein-”Superintuicja”

Intuicja jest dla człowieka tak samo naturalna, jak instynkt dla zwierząt.
Różnica polega na tym, że zwierzę nie ma wyboru – musi podążać za instynktem. Z człowiekiem jest inaczej: może decydować, czy podążyć za swoim rozumem, czy za intuicją, a może za ich kombinacją. Zdolności intuicyjne posiada każdy, jednak wsku­tek przesadnego korzystania tylko z rozumu, intuicja jest tłumiona i prawie w zaniku. Należy zatem przypomnieć i rozwinąć własne zdolności intuicyjne oraz duchową dojrzałość, aby ponownie móc odbierać intuicję świadomie.

Trudność, aby zaufać swoim pomysłom, błyskom myśli lub my­ślom niezwykłym, polega po prostu na tym, że intuicja może sprze­ciwiać się rozumowi, uczuciu, przyzwyczajeniu. Uczucie ma ten­dencję do wybierania drogi najwygodniejszej, a rozum wysuwa argumenty, często obalające przesłanie intuicji. Tak więc naj­chętniej podążamy za rozumem, zamiast się przyznać, że to czy owo wiedzieliśmy już intuicyjnie wcześniej, ale nie zwróciliśmy na to uwagi lub wydało nam się to niewiarygodne. Nasze życie przebiegałoby zapewne całkiem inaczej, gdybyśmy podążali za intuicyjnymi impulsami. Przeżywanie przyszłych sytuacji, odczy­tywanie myśli innych ludzi i mentalne przekazywanie swoich myśli jest całkiem normalne dla kogoś, kto zdaje się na swój potencjał.Kto w swoim życiu stworzy przestrzeń dla rozwoju intuicji, bę­dzie mógł następnie wykonać krok od intuicji do superintuicji. Nie będzie już żadnych pytań, bo będziesz prowadzony przez życie. Wszystko będzie harmonizowało, wszystko będzie „zestrojone”.
Tkwi w tobie o wiele więcej, niż możesz to sobie w ogóle wyobra­zić. Rozpal w sobie bożą iskrę intuicji, abyś stal się tym, kim rzeczy­wiście jesteś i żył zgodnie z założeniami tworzenia!

Intuicjonizm

prąd epistemologiczny w filozofii współczesnej przyjmujący intuicję za podstawę poznania.

Jego głównym twórcą jest Henri Bergson. W jego pojęciu intuicja ma naturę organiczną, równą rzeczom poznawanym, a jej przedmiotem jest rzeczywistość wewnętrzna. Rozważaniom na temat intuicji poświęcił m.in. książkę Wstęp do metafizyki, Intuicja filozoficzna. W tym zakresie poprzednikami Bergsona byli: Blaise Pascal, święty Augustyn, Plotyn, John Henry Newman.

"Intuicja to rozum, który się śpieszy. "
"Istnieje co najmniej jedna rzeczywistość, którą ujmujemy wszyscy od wewnątrz, za pomocą intuicji, a nie zwykłej analizy. "
"Mam o wiele większe zaufanie do intuicji niż do rozumu. Bo rozum podlega manipulacji, a i tak jesteśmy wystarczająco manipulowani żyjąc w koniunkturalnym społeczeństwie. "
"Poznanie docierające do istoty rzeczy operuje intuicją. "

źródła:
wikipedia
zenforest.wordpress.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Waruna
umysłowy nowicjusz



Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląsk

PostWysłany: Sob 20:58, 28 Lis 2009    Temat postu:

Wszystko byłoby proste, gdybyśmy, jeśli słyszymy lub czujemy coś co nam pomaga od razu to stosowali w życiu. Ale nasz „racjonalny” umysł lubi to bagatelizować i wmawiać nam, że tak się nie robi, albo tak nie wypada. Taka sytuacja, gdy włącza się umysł jest jednak pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla osób, które myślą, że słyszą intuicję a tymczasem są to ich lęki, wątpliwości lub negatywne programy umysłu z tego życia lub poprzednich (reinkarnacja). Gdy się pozna i zrozumie główne mechanizmy ograniczające nas oraz zmienia się je na korzystne i pozytywne, to można odpocząć. Wtedy można już działać bez myślenia (co nie znaczy bezmyślnie) zgodnie z odczuciami i pojawiającymi się inspiracjami.

Wiele osób słyszy lub czuje głos intuicji. Ale to jednak nie wystarczy. Samo posiadanie użytecznych informacji to za mało. Potrzebna jest jeszcze wola i umiejętność zastosowania tego co do nas doszło w konkretnej sytuacji i momencie. Nie można usłyszeć czegoś intuicyjnie i przez dwa lata zastanawiać się czy to było dobre i czy powinienem tak postąpić. Często intuicja działa w błysku świadomości, w danej chwili i albo działamy zgodnie z nią, albo…otwieramy się na ponowną podpowiedź ze sfery intuicji, ponieważ poprzednia podpowiedź intuicyjna już się zdezaktualizowała. Życie się toczy a intuicja pomaga żyć optymalnie, zgodnie z najwyższym dobrem wszystkich .


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Psychologia Wszystkie czasy w strefie GMT + 5 Godzin
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deox v1.2 // Theme created by Sopel & Download

Regulamin